Żylaki

Żylaki to wydłużone, rozszerzone i kręte żyły powierzchowne z wrodzonym brakiem zastawek lub z zastawkami, które stały się niewydolne. Występują w kończynach, w których jest obecny wsteczny przepływ krwi, głównie na nogach.

Żylaki czasem są bezobjawowe, jednakże mogą występować;

  • bolesne skurcze mięśni nóg,
  • poszerzenie i kręty przebieg żył powierzchownych głównie w obrębie kończyn dolnych,
  • obrzęk zajętej kończyny,
  • bóle nóg,
  • zmęczenie,
  • objawy pogarszają się w czasie miesiączki,
  • ból, gdy rozwinie się owrzodzenie żylakowate.

Przyczyną choroby są wadliwe zastawki w jednej lub kilku żyłach przeszywających kończyn dolnych, które powodują wtórną niewydolność w miejscu połączenia żyły odpiszczelowej z udową, przyczyną schorzenia jest także zakrzepica żył głębokich, zwiększone ciśnienie żylne z jakiegokolwiek powodu, a w wielu przypadkach nie można znaleźć przyczyny ani czynnika usposabiającego do powstania choroby.

Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby wymienia się ciążę, zawody, które wymagają długiego stania, noszenia obcisłych ubiorów oraz otyłość.

Diagnostykę prowadzi się pod kątem ucisku korzeni nerwowych, zapalenia stawów oraz zapalenia nerwu obwodowego.

Patologią choroby jest wydłużenie i krętość żył, zwłóknienie warstwy środkowej ściany żylnej oraz zanik lub atrofia zastawek.

Osoby cierpiące na żylaki powinny unikać długich okresów stania. Zaleca się im odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne oraz program ćwiczeń marszowych, który jest ważnym elementem pobudzającym krążenie . Chorzy powinni zakładać pończochy elastyczne, nie powinny nigdy siadać z nogami luźno zwisającymi w dół.

Nie ma specjalnej diety dla osób z problemem żylaków, Jednakże osobom otyłym zaleca się dietą odchudzająca, jeżeli występuje istotna nadwaga.

Przy chorobie żylakowej mogą występować punktowate podbiegnięcia krwawe, przewlekły obrzęk, owrzodzenia żylakowate, wyprzenia, nawroty po leczeniu operacyjnym oraz zbliznowacenia lub uszkodzenia podczas usuwania żylaków.

Żylaki mają praktycznie zawsze przebieg przewlekły, a rokowanie są dobre przy podjęciu odpowiedniego leczenia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---