Zapalenie zatok

 

 

 

W kościach czaszki  człowieka występują przestrzenie wypełnione powietrzem, posiadające ujścia w jamie nosowej. Są to tzw. zatoki oboczne nosa. Ich główną rolą jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza wpływającego do dróg oddechowych. Poza tym zmniejszają one ciężar twarzoczaszki oraz tworzą coś na kształt pudła rezonansowego dla głosu.


Zatoki nosowe wyścielone są błoną śluzową. Stan zapalny tych błon nazywany jest mianem zapalenia zatok. Zaczyna się ono od obrzęku błony śluzowej nosa (powszechnie nazwanego katarem) wywołanego najczęściej przez wirusy. Katar powoduje zamknięcie ujścia
zatok przynosowych i gromadzenie się w nich śluzu, który jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Zapalenie zatok najczęściej jest wywoływane przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Zakażeniu wirusowemu może towarzyszyć także infekcja bakteryjna najczęściej wywołana przez paciorkowce.

Objawy zapalenia zatok:

  • nieżyt błony śluzowej nosa, czyli katar,
  • stan podgorączkowy,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • osłabienie

Następnie pojawia się uczucie pełności w zatokach i ból uciskowy w okolicy zatok powodujący bóle głowy, szczególnie przy pochyleniu do przodu, oraz utrata powonienia.

Przy pierwszych objawach zapalenia zatok u niemowląt niezbędna jest konsultacja pediatryczna, ponieważ niemowlę ze względu na trudności z oddychaniem przez nos ma także kłopoty z przyjmowaniem pokarmu. U osób dorosłych, jeżeli wydzielina z nosa ma charakter surowiczy, śluzowy, bądź śluzowo-ropny w pierwszych dniach można skorzystać z szerokiej gamy suplementów.
Jeżeli wydzielina z nosa i zatok zmienia się w ropną, gdy stan zapalny zatok nie mija po około 5-7 dniach, bądź zaostrza się i pojawia się gorączka, oraz gdy stan zapalny zatok nie mija po około 5-7 dniach trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---