Trądzik pospolity

Trądzik pospolity czyli inaczej zwykły to schorzenie zapalne gruczołów łojowych stymulowane działaniem hormonów androgenowych. Wynikiem tego jest powstawanie zaskórników, grudek, torbieli zapalnych a czasem także występują bliznowacenia. Wykwity chorobowe umiejscawiają się głównie na czole, policzkach i na nosie, mogą obejmować skórę pleców i klatki piersiowej w okolicy mostka.

Główne objawy tego rodzaju trądziku to;

  • białe lub ciemne zaskórniki,
  • guzki lub grudki,
  • krosty z zaczerwienieniem i obrzękiem lub bez tych objawów,
  • blizny.

Androgeny stymulują nasilenie procesu rogowacenia ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Powstały czop rogowy, widoczny jako zaskórnik, wywołuje nagromadzenie się łoju w ujściach gruczołów łojowych. Dodatkowo obecność bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes nasila reakcję zapalną w wyniku wywoływanej przez nie hydrolizy trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. Te z kolei wzmagają proces rogowacenia ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych, wywołując powstawanie grudek i krost i w ten sposób koło się zamyka.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia trądziku zalicza się okres dojrzewania, płeć męską, nadużywanie preparatów steroidowych, kosmetyki zawierające podłoża olejowe, niektóre leki, schorzenia przebiegające z objawami wirylizacji oraz gorący i wilgotny klimat.

Diagnoza może być niejednoznaczna, ponieważ podobne zmiany skórne powstają przy zapaleniu mieszków włosowych, trądziku różowatym i posteroidowym, zapaleniu skóry wokół ust czy rogowaceniu przymieszkowym.

Zmiany patologiczne towarzyszące chorobie to skóra o cechach łojotokowych, zgrubienie skóry, przerost gruczołów łojowych. zapalenie okołomieszkowe oraz szpecące bliznowacenie.

Dla osób borykających się z trądzikiem ważne jest właściwe odżywianie się. Niestety nie ma jednoznacznej diety, która mogłaby wpłynąć na ograniczenie trądzika. Wbrew mylnym przekonaniom czekolada i tłuszcze nie powodują nasilenia się objawów.

Zazwyczaj po podjęciu właściwej terapii następuje stopniowa poprawa, zazwyczaj widoczna po 4-8 tygodniach stosowania.

Wyróżnia się trądzik noworodkowy, który zwykle występuje w postaci zaskórników zamkniętych. Pojawia się u około 20% noworodków
W przypadku trądziku niemowlęcego grudki zapalne pojawiające się w wieku 3-6 miesiącu życia dziecka. Możliwe że z powodu nadmiaru androgenów. Pojawienie się choroby w tym wieku niesie duże ryzyko nasilonego przebiegu trądziku w wieku późniejszym. U niemowląt stosuje się leczenie miejscowe.

Ciąża w niektórych przypadkach może powodować zaostrzenie, a w innych ustąpienie trądzika. Lek izotretynoina wywołuje poważne wady rozwojowe płodu; należy stosować skuteczne środki antykoncepcyjne na miesiąc przed rozpoczęciem leczenia oraz przez miesiąc po jego zakończeniu. Erytromycyna może być stosowana u ciężarnych, jednakże zaleca się leczenie miejscowe, zawsze kiedy tylko jest to możliwe. Wśród środków całkowicie zakazanych kobietom w ciąży są izotretynoina, tazaroten, tetracyklina, doksycyklina i minocyklina.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---