Terapie hormonalne

Terapie hormonalne
Do jednych z głównych, najczęstszych sposobów radzenia sobie z menopauzom należy hormonalna terapia zastępcza. Celem tej terapii jest uzupełnienie niedoborów hormonów  płciowych żeńskich, których występuje spadek w okresie menopauzy. Terapia ta przebiega ze stosowaniem niewielkich ilości hormonów- estrogenów oraz czasami progesteronu.

Podstawa w terapii hormonalnej są estrogeny (estradiol, estron, estriol). Wyróżnia się dwa rodzaje terapii hormonalnej: estrogenowa i estrogenowa połączona z przyjmowaniem progesteronu. Terapia estrogenowa przeznaczona jest dla kobiet, którym usunięto macice, natomiast terapia estrogenowo-progesteronowa  może być stosowana cyklicznie lub stale. Takie stosowanie  terapii zapewnia kobiecie stały poziom estradiolu w organizmie. Przy stosowaniu terapii stałej krwawienia nie występują. Terapia ta zalecana jest kobietom po menopauzie , u których nie występuje miesiączka od roku.

Zalety i wady terapii hormonalnych
Terapia hormonalna nie stanowi tylko i wyłącznie samych korzyści stosowanie jej może przyczynić się do pojawienia się skutków ubocznych.
Stosowanie terapii hormonalnej przede wszystkim łagodzi objawy menopauzy: uderzenia gorąca, nocne pocenie. Zapobiega osteoporozie, stosowana jest u kobiet u których nie można stosować innych sposobów leczenia,  może zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka jelita grubego.
Druga strona medalu jest to ich pojawiają się informacje iż stosowanie terapii hormonalnych jest przyczyną tycia.  Jednak badania dowodzą iż wzrost masy ciała przy stosowaniu terapii nie jest większy niż średni przyrost wagi u kobiet będących w okresie menopauzy i nie stosujących terapii.

Istnieje wiele różnych sposobów na radzenie sobie z menopauzom.

Przede wszystkim należy wzmocnić organizm, by wszystkie organy pracowały w harmonii. Wybór odpowiedniego sposobu warto skonsultować ze swoim lekarzem.
Pomocne przy menopauzie również bywają:

Homeopatia- podawanie bardzo małych, rozcieńczonych ilości substancji ziołowych, mineralnych, które domniemanie mogą leczyć choroby o symptomach podobnych do tych powstałych w wyniku spożycia tychże substancji. Substancje, które mogą powodować pewne  symptomy u osób zdrowych powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne objawy. Środki homeopatyczne są przygotowywane na skutek kilkakrotnego rozcieńczania do momentu aż w roztworze nie pozostanie nic z pierwotnej substancji.
 
Akupunktura -  jest to metoda leczenia wykorzystująca układ czternastu ścieżek energetycznych, które przebiegają wzdłuż ciała i znalezieniu  blokad przepływu  energii życiowej. Nakłucie cieniutka igłą  odpowiednich miejsc powoduje odblokowanie kanałów. Akupunktura polega na odnajdywaniu punktów w organizmie gdzie energia nie przepływa swobodnie.

Refleksologia – to metoda polegająca na pobudzaniu punktów na stopach, które to odpowiadają organom wewnętrznym. metoda ta pozwala przywrócić równowagę  w organizmie. Badania dowodzą, iż pomocna jest w przypadku bólów pleców, migreny, zaburzeń snu, stresu.. Jest to technika relaksacyjna działająca na zasadzie drenażu limfatycznego. Poprawia krążenie krwi, pobudza układ nerwowy.
 
Joga – jest to system ćwiczeń, daje energię i równowagę dla ciała i umysłu. Jest to system, który wpływa na odnowę całego organizmu.

Kuracje ziołowe

Stosowanie ziół u kobiet w okresie menopauzy jest korzystne. Zmniejszają objawy menopauzy ale poprawiają również ogólne zdrowie organizmu.  Stosowanie ziół w postaci nalewek, naparów ma powolne działanie, ale bezpieczniejsze od farmaceutyków. Odpowiedni dobór ziół pomaga złagodzić objawy menopauzy.

Polecane w okresie menopauzy:

  • Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa Nutt.) -zioło na kobiece dolegliwości, łagodzi bóle i skurcze menstruacyjne, działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, łagodzi bóle artretyczne, zawiera fitohormony.
  • Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus L.) -zioło przywracające równowagę hormonalną, pobudza do wydzielania większej ilości progesteronu, łagodzi bóle menstruacyjne.
  • Dzięgiel chiński (Angelica sinesis) -stosowany do leczenia mięśniaków macicy,
  • Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.) – wywołuje i wzmaga miesiączki, chroni serce poprzez obniżanie poziomu cholesterolu, działa uspokajająco i odprężająco, łagodzi napięcie w okresie menopauzy,
  • Przywrotnik (Alchemilla L.) – roślina ściągająca, spowalniająca obfite krwawienie miesiączkowe i w okresie menopauzy,
  • Koniczyna czerwona (Trifolium pratense L.) -zawiera dużą ilość fitoestrogenów, oczyszcza i rozrzedza krew, działa przeciwnowotworowo.
  • Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) – pomaga organizmowi dostosować się do nowych zmian, działa przeciwdepresyjnie, podnosi libido.
  • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) -działa przeciwdepresyjnie, poprawia samopoczucie,
  • Lukrecja (Glycyrrhiza L.) -wyrównuje poziom hormonów: estrogenów, progesteronu, pobudza pracę nadnerczy, przeciwdziała suchości pochwy,
  • Szałwia (Salvia officinalis L.) – łagodzi uderzenia gorąca,

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---