Szkarlatyna

Szkarlatyna nazywana jest inaczej płonicą, jest to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez bakterię – paciorkowca z grupy A, którą bezwzględnie trzeba leczyć.

Początkowe objawy szkarlatyny mogą być mylące i przypominać inne choroby, należą do nich gorączka, bóle brzucha, wymioty oraz ból gardła.
Wysypka pojawia się równocześnie z gorączką lub 24 godziny po jej wystąpieniu. Jest to wysypka drobnoplamista zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Najbardziej wyraźna wysypka pojawia się na piersiach, pośladkach, brzuchu i w pachwinach. Wysypka ma wygląda, jakby ktoś pokaleczył skórę poprzez uderzanie w nią szczotką. Na policzkach widoczny jest rumień, natomiast skóra wokół nosa i ust jest blada. Język przybiera „malinowy” wygląd, co jest spowodowane powiększeniem brodawek smakowych, ma żywoczerwony kolor.
Po kilku dniach od ustąpienia wysypki następuje grubopłatowe złuszczenie skóry, najbardziej uwidocznione na dłoniach i stopach. Czasem to charakterystyczne dla szkarlatyny złuszczanie się skóry pozwala na jej wsteczne stwierdzenie, gdyż zdarzają się przypadki, w których wysypka jest bardzo mała i nie zostaje zauważona.
Zdarzają się przypadki, gdy płonica ma bardziej toksyczny przebieg, a czasem nawet septyczny. W septycznym przebiegu płonicy może dojść do martwicy tkanek dna jamy ustnej, a nawet bakteriemii czy posocznicy.

Szkarlatyna może być mylona z takimi chorobami jak różyczka, zakażenie gronkowcowe, odra, choroba Kawasakiego, zespół wstrząsu toksycznego.

Podejrzenie szkarlatyny musi być skonsultowane z lekarzem i bezwzględnie poddane leczeniu antybiotykami.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---