Styl życia podczas menopauzy

Menopauza nie jest wyrokiem, jest tylko kolejnym etapem życia, który niesie za sobą zmiany. Nieprzyjemne objawy tego okresu dotykają 85% kobiet. Dotyczą one zarówno ciała jak i psychiki kobiet. Następuje zmiana postrzegania siebie, obniżenie samooceny. Jednakże menopauza nie oznacza końca kariery, marzeń, ani zamknięcia nowych dróg życia. Bardzo często kobiety otrzymują w tym czasie swoisty zastrzyk energii…

Występuje ścisły związek pomiędzy zmianami zachodzącymi w ciele i w psychice podczas menopauzy. Ciało i umysł domagają się hormonów, i zachowują się tak jak uzależniony od używek na kuracji odwykowej. Nigdy nie wiadomo w jaką stronę nastąpi przechylenie nastroju, kiedy przyjdzie atak gorąca, itp. To jak kobieta przeżyje ten czas, czy będzie on dla niej ciężki, czy prawie niezauważalny, zależy w dużej mierze od niej samej.
Wiele spraw wiąże się z genami, dlatego warto poznać historię kobiet z rodziny, to jak w ich przypadku przebiegała menopauza. Dużo informacji można wyciągnąć z własnego cyklu menstruacyjnego, z okresu po urodzeniu dziecka. Kobiety, które po spadku hormonów po porodzie doświadczyły depresji są na nią bardziej podatne w okresie menopauzy. Przeprowadzone obserwacje z pewnością pomogą w podjęciu decyzji o tym, jakie środki podjąć aby cieszyć się życiem każdego dnia.

Bardzo uciążliwe zarówno dla kobiety w okresie menopauzy, jak i dla jej najbliższych są wahania nastrojów.
Negatywne uczucia bardzo często dotyczą zmian w postrzeganiu siebie, swojej atrakcyjności, dyskomfortu w bliskości z partnerem, braku zrozumienia u najbliższych, strachu o własne zdrowie, który wiąże się z gorszym samopoczuciem. W tym czasie kobieta powinna szczególnie zadbać o siebie, regularnie wykonywać badania kontrolne, odżywiać się zdrowo, zadbać o aktywność fizyczną. Ważne są małe przyjemności, takie jak zmiana fryzury, wymiana zawartości szaf, wizyta u kosmetyczki, wyjście do restauracji, może jakiś dancing w gronie przyjaciół… Każda kobieta sama wie co najlepiej poprawia jej nastrój.

Życie kobiet po menopauzie zmienia się. Nie muszą się one borykać z comiesięcznym zespołem napięcia przedmiesiączkowego, co czyni je wolnymi i pozwala na poznawanie świata z nowej perspektywy, a co najważniejsze bez zakłóceń. Kobiety powinny pamiętać o tym, że pomimo braku estrogenów, progesteron jest nadal produkowany przez długi okres, co może prowadzić do większej pewności siebie, odczucia większej sprawności i przypływów energii. Taki stan należy równoważyć estrogenami, ponieważ wysiłek ponad siły organizmu może mieć złe konsekwencje dla zdrowia. Kobiety w tym czasie stają się bardziej rozsądne i racjonalne w podejmowaniu decyzji, już nie kierują nimi niedojrzałe emocje.

Kolejnym czynnikiem z jakim musi sobie radzić kobieta w okresie menopauzy jest stres. Wywołuje go wiele czynników. Stres mogą wywoływać kłopoty w związku, problemy finansowe, brak porozumienia z dorastającymi dziećmi, zmiany zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety, troska o starzejących się rodziców i o ich zdrowie. Tylko zapanowanie nad tym czynnikiem da pełną satysfakcję.
Stres w umiarkowanych dawkach pozwala lepiej i wydajniej funkcjonować. Jednakże kiedy wymknie się spod kontroli może źle odbić się na stanie fizycznym i psychicznym organizmu. Nie da się żyć bezstresowo, dlatego warto nauczyć się, jak można poradzić sobie z jego nadmiarem.
Organizm może reagować na stres emocjonalnie bądź fizycznie. Zwłaszcza silny stres wywiera wpływ na zachowanie człowieka, co objawia się szczególnie w pracy czy w towarzystwie.
Jeżeli odczuwa się objawy zwiększonego stresu, powinno się obniżyć jego poziom. Istnieje na to wiele sposobów, które można z powodzeniem zastosować w domu. Jednakże zdarzają się też osoby, które nie potrafią sobie same poradzić. Wtedy warto poszukać pomocy u najbliższych, przyjaciół, a nawet zasięgnąć porady lekarza czy zapisać się do grupy wsparcia. Czasem może mieć miejsce sytuacja, w której lekarz wystawi skierowanie na kilka badań, ponieważ stres może wywoływać wiele dolegliwości i konieczne jest wykluczenie poważniejszej choroby.
Warto udać się do lekarza, ponieważ on najlepiej doradzi co robić przy kłopotach ze stresem, pomoże wybrać odpowiednią terapię, doradzi dobrego psychologa, czy da namiary na grupy wsparcia w okolicy. Czasem konieczne jest zastosowanie leków.

Do głównych technik relaksacyjnych należą;

 • rytmiczne oddychanie,
 • głębokie oddechy,
 • joga,
 • różne odmiany medytacji,
 • aromaterapia połączona z masażami, kąpielą, inhalacjami,
 • homeopatia,
 • terapia za pomocą diety,
 • akupunktura i akupresura,
 • środki ziołowe.

Depresja jest powszechnym towarzyszem wahań hormonalnych w organizmie, takich jak mają miejsce podczas menopauzy. Może opanować każdego, bez względu na wiek. Dotyka 2x więcej mężczyzn niż kobiet i jest jednym z najczęstszych problemów psychicznych. Czasem może pojawić się po jakimś traumatycznym przeżyciu, które ma wpływ na los danej osoby. Może zaatakować też bez żadnych powodów.

Do głównych objawów depresji zalicza się;

 • nasilające się rankiem uczucie smutku,
 • brak zainteresowania partnerem,
 • nadmierna płaczliwość,
 • ciągłe poczucie winy,
 • zaniżona samoocena,
 • rozkojarzenie i niezdecydowanie w obliczu prostych decyzji.

Po wystąpieniu któregokolwiek z objawów, kiedy depresja zaczyna wywierać wpływ na codzienne życie, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Życie z depresją odbiera chęć na wszystko co dotychczas sprawiało przyjemność. Dlatego kobiety wchodzące w okres menopauzy, borykające się z huśtawką hormonalną, powinny konsultować z najbliższymi lub lekarzem, każdy niepokój i niepokojący objaw zmniejszający komfort życia.

Dla kobiet w okresie menopauzy szczególnie ważne jest zerwanie z nałogami, takimi jak nikotyna, alkohol czy kofeina. Nałogi należą do czynników nad którymi można zapanować, co w rezultacie z pewnością przyczyni się do ogólnej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.
Używki mają wiele skutków ubocznych, nie tylko wpływają na zdrowie, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób, ale i mają negatywny wpływ na psychikę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---