Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby rozpoznaje się na podstawie przeprowadzonej biopsji wątroby, w której stwierdza się odkładanie tłuszczów w przeszło 30% komórek wątroby. W przypadku tej choroby nie występuje martwica i zwłóknienie. Przebieg jest bezobjawowy, w sposób nieprogresywny i zasadniczo nie powoduje żadnych szkodliwych następstw dla zdrowia.
Niepoalkoholowe zapalenie wątroby ze stłuszczeniem również rozpoznaje się na podstawie biopsji wątroby, w której stwierdza się odkładanie tłuszczów w przeszło 50% komórek wątroby. Ta odmiana choroby związana jest z ostrym i przewlekłym stanem zapalnym i wzmożonym zwłóknieniem. Pomimo bezobjawowego przebiegu u większości pacjentów, stężenie AIAT i AspAT jest podwyższone. Choroba ta postępuje i przechodzi w marskość wątroby.

U większości chorych przebieg jest bezobjawowy. Podejrzenie występowania zespołu stłuszczenia wątroby nasuwają takie objawy jak hepatomegalia oraz nieoczekiwane podwyższenie stężenia AIAT lub AspAT w przesiewowym badaniu. Najczęstsze objawy przedmiotowe i podmiotowe tej dolegliwości to ból lub tkliwość uciskowa wątroby, niewielka lub znaczna hepatomegalia, splenomegali oraz zmęczenie. Rzadko występują przypadki w zakresie od ograniczonego do zaawansowanego zajęcia wątroby. Charakteryzują się objawami w postaci bocznego krążenia żylnego w jamie brzusznej, krwawienia z żylaków, wodobrzusze oraz obrzęk.

Przyczyną choroby jest najczęściej upośledzenie zdolności wątroby do usuwania kwasów tłuszczowych. Należy pamiętać, że w hiperinsulinemii, alkoholizmie i kilku innych patologicznych stanach wzmaga się synteza kwasów tłuszczowych i ich magazynowanie w wątrobie. W przypadku niepoalkoholowego zapalenia wątroby ze stłuszczeniem występują 2 czynniki chorobowe.

Wśród czynników sprzyjających rozwinięciu się choroby wymienia się niedożywienie białkowo-kaloryczne, chirurgiczne leczenie nadwagi, WZW typu C, nadużywanie alkoholu, zakażenie HIV, otyłość, cukrzyca pierwotna typu II, niewydolność przysadki, hiperlipidemia, w szczególności hipertrójglicerydemia oraz niektóre leki.

Choroba może zastać pomylona z WZW, polekowym zapaleniem wątroby, zawodowym narażeniem na działanie szkodliwego czynnika oraz z metaboliczną chorobą wątroby.

W badaniach laboratoryjnych podstawowe wyniki pozostają niezmienione, obserwuje się jedynie dużo wyższe stężenie leptyny, dodatkowo od 30-100% chorych ma cukrzycę z podwyższonym stężeniem insuliny.

Głównym celem diety jest kontrola masy ciała, cukrzycy i lipidemii we krwi. Dla chorego pomocne są regularne konsultacje dietetyka. Zazwyczaj do kontrolowania cukrzycy, masy ciała i lipidów potrzebne jest ograniczenie zarówno całkowitej dostarczanej ilości kalorii, prostych węglowodanów, a także alkoholu.

Główne zalecenia profilaktyczne obejmują unikanie spożywania alkoholu. Należy unikać przyjmowania zbędnych leków oraz korzystać ze zdrowej żywności. Jeżeli pacjent nie jest uodporniony, należy przeprowadzić szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---