Martwica kości

martwica kości

Martwica kości jest martwicą komórek tkanki kostnej.

Objawy martwicy kości  są ostre w przypadku niedokrwistości sierpowatokrwinkowej lub po przeszczepie nerki. Zwykle jednak w innych postaciach objawy są podstępne, a dokładne rozpoznanie często nie jest możliwe do ustalenia w ciągu 2 lat od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Do głównych objawów chorobowych martwicy kości zalicza się;

  • ból nasilający się w czasie wysiłku jest głównym objawem choroby,
  • ograniczenie zakresu ruchu w zajętym stawie,
  • sztywność,
  • obrzęk, jeżeli zajęty staw jest położony powierzchownie,
  • zablokowanie stawów, gdy pojawiają się myszki stawowe,
  • bliższa część kości udowej jest najczęściej zajęta procesem chorobowym u mężczyzn,
  • dalsza część kości udowej, szczególnie nadkłykieć przyśrodkowy, to drugie miejsce co do częstości wystąpienia martwicy kości, zwłaszcza u kobiet,
  • rzadko zajęte są inne okolice: bliższa część kości ramiennej, kość skokowa, kość półksiężycowata nadgarstka oraz głowa kości ramiennej.

martwica kości 1

Przyczyny martwicy kości są samoistne. Choroba może wystąpić po złamaniach, szczególnie szyjki kości udowej, zwichnięciach, po chorobie Legga-Calvego-Perthesa ( u dzieci w wieku 6-12 r.ż.), w niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, w wyniku zaburzeń metabolicznych i po stosowaniu niektórych leków.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są – choroba Gauchera – szczególnie w przypadku zakażenia pooperacyjnego, cukrzyca, alkoholizm – jedna z najczęstszych przyczyn, hiperlipidemia typu II, IV, leczenie glikokortykosteroidami, otyłość, doustne leki antykoncepcyjne, przeszczepy narządów, szczególnie nerek, ciąża oraz choroba kesonowa.

Choroba może być obecna przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, martwicy septycznej i ciężkiej wtórnej nadczynności przytarczyc.

Patologiczne zmiany chorobowe to podchrzęstne złamania, obecne w czasie przebudowy kości, kiedy następuje resorpcja martwiczej tkanki. Następnie dochodzi do zapadnięcia kości z pojawieniem się częściowej nieregularności powierzchni stawowej. Taki stan może doprowadzić do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.

W powikłanych przypadkach może nastąpić pogorszenie się stanu zdrowia chorego. Postępująca martwica prowadzi do wystąpienia w różnym stopniu zmian zwyrodnieniowych w obrębie zajętego stawu. Artroplastyka stawu biodrowego daje rokowanie gorsze niż same zmiany zwyrodnieniowe, z tego powodu zabieg należy odraczać tak długo, jak to jest możliwe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---