Lamblioza

lambliozaLamblioza jest zakażeniem jelitowym wywołanym przez pasożyta, a dokładnie przez pierwotniaka Giardia lamblia. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez spożycie cyst, które przekształcają się na kolejnym etapie w trofozoity kolonizujące jelito cienkie, co wywołuje objawy chorobowe. Cykl rozwojowy pasożyta jest kontynuowany, kiedy trofozoity otorbiają się w jelicie cienkim i wydalane są z organizmu wraz z kałem. Trofozoity zanieczyszczają wodę i żywność. Do większości zakażeń dochodzi na drodze fekalno-oralnej albo przez spożycie zakażonej wody, rzadziej przyczyną jest zakażona żywności.

Zakażenie może mieć postać bezobjawową u 25-50% osób chorych. Jednakże u drugiej części uwidaczniają się następujące objawy;

  • przewlekająca się biegunka,
  • wzdęcie brzucha,
  • oddawanie gazów,
  • luźne, szare stolce o zgniłym zapachu,
  • utrata masy ciała,
  • nudności,
  • nietolerancja laktozy.

cylk rozwojowy lambliZwiększone prawdopodobieństwo zakażenia występuje w większych ośrodkach opieki zbiorowej, u osób praktykujących stosunki oralno-analne, oraz u miłośników urlopowego obozowania „na dziko”.

W przeprowadzaniu diagnostyki należy wykluczyć inne przyczyny biegunek z zajęciem jelita cienkiego, takie zakażenia, jak kryptosporydioza i izosporioza. Powinno się wyeliminować podejrzenie zespołu złego wchłaniania, takie jak choroba trzewna, tropikalna sprue, w wyniku dysbakteriozy. U niektórych osób podejrzewa się zespół jelita nadwrażliwego wówczas, gdy biegunce nie towarzyszy utrata masy ciała.

W badaniach laboratoryjnych przeprowadza się analizę kału na pasożyty i ich jaja. W przypadku konieczności badanie powtarza się nawet trzykrotnie. Cysty są widoczne w utrwalonych lub świeżych preparatach kału, trofozoity znajduje się w świeżych stolcach biegunkowych. Czasem przeprowadza się testy diagnostyczne z użyciem techniki fluorescencyjnej i ELISA.

Patologię obserwuje się w badaniu bioptatu z jelita, wykazuje ono na obecność płaskich, delikatnych nacieków limfocytarnych i obecność trofozoitów na powierzchni.
Osobie borykającej się z zakażeniem lambliami zaleca się
posiłki wysokokaloryczne, niskolaktozowe i niskotłuszczowe.

Aby zapobiec zakażeniu należy dokładnie myć ręce po przewijaniu dzieci, oraz uzdatniać wodę na kempingu.

Powikłaniem pochorobowym jest najczęściej zespół złego wchłaniania oraz utrata masy ciała.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---