Helicobacter

Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna jest za większość przypadków choroby wrzodowej. Kwas solny wytwarzany przez komórki błony śluzowej żołądka ma właściwości bakteriobójcze i likwiduje większość bakterii, które wraz z pożywieniem dostają się do przewodu pokarmowego. Bakteria Helicobacter pylori bytuje w kwaśnym środowisku żołądka oraz dwunastnicy, przez co wywołuje tam stany zapalne.

Helicobacter pylori występuje u prawie wszystkich pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy i u 60-80% osób z chorobą wrzodową żołądka. Pojawienie się wrzodów może się wiązać również z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego przez śluzówkę żołądka lub długotrwałym przyjmowaniem aspiryny i innych leków zawierających kwas salicylowy. Do rozwoju choroby przyczynia się wiele innych czynników: stres, palenie papierosów, picie alkoholu i dodawanie do potraw ostrych przypraw, uwarunkowania genetyczne.
Bakterie te występują przede wszystkim w kale i mogą zostać przeniesione do jamy ustnej przez brudne ręce lub zainfekowane przedmioty. Helicobacter pylori niekiedy żyje i rozwija się w jamie ustnej, a zwłaszcza w tzw. kieszeniach dziąsłowych.
Około 10% osób zakażonych tą bakteria choruje. O zakażeniu  bakteryjnym decyduję indywidualność organizmu.

Helicobacter pylori można wykryć samemu za pomocą testów. Test kupuje się bez recepty w aptece. Jednak wynik takiego testu może okazać się niewiarygodny. Najlepszą metodą diagnostyczną jest gastroskopia – badanie, w czasie którego lekarz może obejrzeć przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy, a także pobrać wycinek błony śluzowej do badania mikroskopowego. Wykrycie enzymu ureazy świadczy o obecności bakterii w żołądku i w dwunastnicy.
Helicobacter pylori zwalcza się antybiotykami. Kuracja antybiotykowa trwa zazwyczaj 1-2 tygodnie. Chory zażywa jednocześnie dwa antybiotyki oraz przyjmuje lek zmniejszający wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób można jednocześnie zabić bakterie i wygoić wrzód. Po miesiącu warto wykonać kontrolną gastroskopię. Jeżeli Helicobacter pylori jest nadal obecna, kurację się powtarza.
Wyleczenie zakażenia zdecydowanie zmniejsza ryzyko odnowienia się wrzodu. W trakcie leczenia choroby wrzodowej wywołanej przez Helicobacter pylori nie obowiązuje ścisła dieta. Zalecane jest unikanie tych pokarmów, które wcześniej wywoływały dolegliwości. Należy zrezygnować z alkoholu i rzucić palenie papierosów, gdyż te używki opóźniają gojenie się wrzodu i przyspieszają nawroty choroby. Nie zaleca się picia dużych ilości mleka, ponieważ mleko łagodzi ból, ale zwiększa wydzielanie kwasu solnego.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---