Grzybica pachwin

grzybica pachwin

Grzybica obrębna pachwin jest  powierzchownym zakażeniem grzybiczym skóry pachwin wywołanym przez dermatofity. Zazwyczaj na skórze pachwin i w okolicy pachwinowej stwierdza się występowanie ognisk rumieniowatych o kształcie półksiężycowatym, dobrze odgraniczonych od otoczenia. Te zmiany wykazują skłonność do rozprzestrzeniania się na skórę ud. Rozszerzenie zmian następuje w sposób obwodowy, powierzchnia ognisk  zapalnych najczęściej złuszcza się delikatnie. Objawy zapalne w części środkowej ogniska są słabo nasilone, a w miarę trwania zakażenia ustępują zupełnie i pozostawiają po sobie brunatne przebarwienia. W otoczeniu ognisk zakażenia widoczne jest występowanie wykwitów satelitarnych w postaci grudek, pęcherzyków lub krost. Zmiany występują zazwyczaj obustronnie, nie przechodzą na skórę prącia ani moszny, natomiast mogą obejmować skórę pośladków oraz przestrzeni międzypośladkowej.

Grzybica pachwin zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub najczęściej z towarzyszącym świądem o znacznym nasileniu. Ostry stan zapalny może być wynikiem noszenia za ciasnej odzieży. Ciągłe drapanie sprawia, że zmiany przybierają wygląd wypryskowy. W przypadku wcześniejszego miejscowego stosowania steroidów może nastąpić zmiana wyglądu zmian skórnych, fakt ten może także przyczynić się do ich rozprzestrzenienia oraz zatarcia granicy ze skórą nie zmienioną.

Główne przyczyny grzybicy pachwin to zakażenie takimi grzybami jak:

  • Trichophyton rubrum,
  • Trichophyton interdigitale,
  • Trichophyton verrucosum,
  • Trichophyton tonsurans,
  • Trichophyton mentagrophytes,
  • Epidermophyton floccosum,
  • Microsporum canis.

Do czynników predysponujących do wystąpienia schorzenia przyczyniają się miesiące letnie oraz wzmożona potliwość w ich czasie, noszenie nieprzewiewnej odzieży, osłabienie odporności typu komórkowego oraz otyłość.

W celu potwierdzenia postawionej diagnozy wykonuje się hodowle mikologiczne na podłożu Sabourauda lub DTM, a także bezpośrednie badanie mikroskopowe materiału pobranego z obwodowych części ognisk chorobowych (obecność przeświecających, rozgałęziających się strzępków grzybiczych).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---