Czerniak

czerniak

Czerniak złośliwy to transformacja złośliwa komórek linii melanocytów; w przeważającej liczbie czerniaki powstają jako ogniska pierwotne w obrębie skóry; przerzuty mogą się umiejscawiać w dowolnych tkankach i narządach.

Plama soczewicowata złośliwa – skórna zmiana, która jest najwolniej wzrastającym czerniakiem złośliwym, jak również wykazuje najmniejszą tendencję do tworzenia przerzutów; pojawia się najczęściej na twarzy, początkowo będąc odgraniczonym, plamkowym wykwitem o cętkowatej pigmentacji z zabarwieniem ciemnobrązowym, brązowym lub czarnym i występuje najczęściej u ludzi w podeszłym wieku,

Postać oczna - złośliwa, postępująca zmiana w gałce ocznej.

Każda zmiana wyglądu znamienia barwnikowego, obejmująca odbarwienie lub przebarwienie, krwawienie, stan zapalny, świąd, zmianę rozmiarów, złuszczanie, zmianę struktury znamienia, najczęściej świadczy o wystąpieniu transformacji złośliwej. Przyczyną takich zmian są czynniki genetyczne oraz przewlekłe narażenie na promieniowanie UVB.

Czynniki predysponujące do powstania czerniaka to burza hormonalna okresu dojrzewania, dysplastyczne znamiona barwnikowe, jasna karnacja, piegi, blondyni z niebieskimi oczami, częste oparzenia słoneczne, obecność znamion wrodzonych, a także inne nowotwory skóry oraz immunosupresja.

Najczęściej wyróżnia się następujące odmiany kliniczne czerniaka:

  • czerniak szerzący się powierzchownie,
  • postać guzkowa,
  • postać kończynowa czerniaka wywodząca się z plam soczewicowatych,
  • czerniak wywodzący się ze złośliwej plamy soczewicowatej,

UWAGA: postać guzkowa cechuje się pionowym wzrostem nowotworu i wykazuje najcięższy przebieg kliniczny, pozostałe zaś odmiany kliniczne wykazują wzrost poziomy.

Ograniczenia aktywności fizycznej sprowadzają się do unikania ekspozycji na słońce.

W celach profilaktycznych należy nie dopuścić  do wystąpienia oparzeń słonecznych, oraz konieczne jest stosowanie filtrów pochłaniających promienie ultrafioletowe.

Rokowania w chorobie uzależnione są od stopnia zaawansowania pierwotnego ogniska nowotworu. Rokowanie u kobiet jest lepsze niż u mężczyzn, przy zmianach na tułowiu rokowania są gorsze. Po wystąpieniu odległych przerzutów choroba praktycznie u wszystkich pacjentów kończy się śmiercią.

W wieku dziecięcym schorzenie występuje bardzo rzadko. Najczęściej objawia się między 30.-50. r.ż, jednakże może wystąpić na każdym etapie życia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

---